Guest User 
Glossary
I Would Gladly Pay You Today for a Pizza Tomorrow!
A Discussion Regarding Inflation

Exercise

Before we get started, let's do a little exercise:

How many gallons of gas or boxes of Kellogg's corn flakes do you think could be purchased for five dollars in each of the years shown below (1930, 1960, 1990, 2010)? Use the graphics at the bottom to move the slider to the appropriate amount for each year. When you think you have it about right, click the submit button. The correct answers will be revealed and we'll let you know if your responses are correct or not. You can then roll over each answer to reveal more information.